Toni Morrisonová

Toni Morrisonová, vlastním jménem Chloe Anthony Woofordová, se narodila 18. února 1931 v Ohaiu.

Sama sebe označuje za afroamerickou spisovatelku, důraz klade na černošství a ženství.

V roce 1988 začala učit na Princetonu, kde založila Princeton Atelier, je držitelkou diplomů z Howard University a Cornell University, učila na Yale, Rutgers, Bard College a State University at Albany, získala profesuru na Cornell University.

Pozornost kritiků vzbudila už svým prvním románem Nejmodřejší oči (1970), v roce 1978 obdržela National Critics Award za Šalamounovu píseň a v roce 1988 Pulitzerovu cenu za román Milovaná,v roce 2000 získala ocenění knihovny kongresu, v roce 1996 medaili za příspěvek americké literatuře, v roce 1993 obdržela Nobelovu cenu za literaturu.

Říká se, že je to první žena černé pleti, která získala Nobelovu cenu za literaturu, je jednou z nejslavnějších spisovatelek na světě, díky románům T. Morrison porozuměli běloši černošské duši lépe než kdy předtím.

Je bezpochyby pravdou, že T. Morrison vedla a snad stále vede dosti neobyčejný život a že její knihy jsou hodně čtené.

DÍLO: Nejmodřejší oči (1970), Sula (1974), Píseň o Šalamounovi, (1977), Milovaná (1987) - inspirací k tomuto dílu byla novinová zpráva z roku 1855 o otrokyni, která uprchla i s dětmi ke své svobodné tchýni, při tom je však chycena a tak se rozhodla děti zabít (pravděpodobně aby je ušetřila otroctví), zabila však pouze jedno z nich, román je pojat spíše jako balada, tématem není otrokářství a zlo z něj vyplývající, ale spíše zápas za svobodu. Jazz (1992), Vzpomínky na otroctví , Ráj, Láska.

Nikola Dynybylová

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2024 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz