Amok

název v origináluAmok
autorStefan Zweig
rok vydání1988
překladLuba a Rudolf Pellarovi
hodnocení9/10

2.2.2008

Tento Tento příběh nám vypravuje osoba, kterou můžeme označit za jakéhosi „vypravěče“. Neznáme jméno postavy ani téměř žádné detaily kromě toho, že cestuje s Asie do Evropy. Tomuto muži se podařilo na poslední chvíli sehnat místo na lodi, ale jeho kajuta v podpalubí za moc nestojí a tak si krátí čas tím, že přes den dřímá a v noci na palubě pozoruje hvězdy a oceán.

Na jedné ze svých vycházek potkává tajemného muže, o kterém se však první noc příliš nedozví. Další noc mu však záhadný člověk začne vypravovat svůj příběh, který je skutečně strhující.

“Byl jsem vysoce postaveným lékařem v jedné evropské nemocnici. Pak jsem však kvůli jedné ženě sáhl na nemocniční pokladnu, a tak jsem tam skončil. Rozhodl jsem se pro změnu a odcestoval jsem jako lékař do odlehlé oblasti Indie. Léta ubíhala, a ačkoliv to nebylo zrovna zábavné, žít daleko od normální civilizace pouze s domorodci, dalo se to vydržet.

Celý můj život se změnil, když za mnou přijela jakási žena. Už jejím povýšeným vystupováním mi byla nepříjemná, ale v šoku jsem byl až tehdy, když mě požádala, abych ji zbavil jejího nenarozeného dítěte. Její manžel byl totiž už mnoho měsíců pryč, ale měl se brzy vracet. Odmítnul jsem ji. Pak mě to však popadlo, domorodci tomu stavu říkají amok. Když potkáte člověka, kterého postihnul amok, kliďte se, říkají taky. Vydal jsem se za tou ženou, a přestože už jsem ji ve vesnici nedostihnul, brzy jsme se měli znovu setkat.

Vydal jsem se za onou lady do města, kde žila. Z mého příjezdu byla skutečně rozmrzelá a snažila se mi ze všech sil vyhýbat. Já ji chtěl přitom pomoct a provést to, co si přála.

Ale o několik dní později mě vyhledal její sluha. Z jeho slov bylo jasné, že je zle. Našel jsem ji v zuboženém stavu v naprosto nevyhovujících a nehygienických podmínkách. To, co já dříve odmítl, měli provést zde. Převezli jsme ji okamžitě do jejího domu a já se ji snažil pomoct, ale bylo jasné, že je zle. Ztratila příliš mnoho krve. Ještě té noci zemřela.

Před svou smrtí měla však poslední přání – aby se její muž pravdu nikdy nedozvěděl. Bolestivé bylo také setkání s jejím milencem. Byl zdrcen.

Nebylo jednoduché před lékaři zatajit důvod úmrtí, ale před příjezdem jejího muže se mi podařilo stopy zahladit. Zpět se vrátit nemohu, a tak pluji na této lodi.“

Tajemný muž se s vypravěčem loučí. Když loď dopluje do Evropy, stane se v přístavu podivná událost. Na lodi je převážena v těžké rakvi zemřelá žena bohatého obchodníka a má být vyložena. Vykládání probíhá již za šera a dojde při něm k události, kterou ostatní cestující nemohou nikdy pochopit. Z lodi něco nebo někdo spadne tak, že strhne obchodníka, pracovníky, kteří vykládali rakev, a především samotnou rakev. Obchodník i pracovníci jsou živí vyloveni, ale rakev je příliš těžká a tak klesá ke dnu, kde již zůstane. Jiná, zdánlivě nesouvisející zpráva, se zmiňuje o mrtvole muže, která byla v přístavu vyplavena. A poslední vůle zemřelé ženy byla splněna, její muž se nikdy nedozví, proč vlastně zemřela.

Jan Zaškolný

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2022 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz