autor | Karel Čapek |
nakladatelství | Euromedia Groups k.s. |
rok vydání | 2005 |
počet stran | 256 |
hodnocení | 9/10 |
15.12.2007
V díle Krakatit popisuje autor Karel Čapek životní etapu geniálního chemika, pana Prokopa.
Prokopa motajícího se ulicemi Prahy potkává jeho bývalý spolužák, jistý Tomeš. Odvádí jej k sobě domů a snaží se zjistit, co se stalo. Prokop vypráví zmateně o svém vynálezu, silné výbušnině Krakatitu, a o tom, jak mu malé množství samo od sebe vybouchlo v laboratoři. Prokop, již v posteli v bytě Tomeše, usíná a trápí jej noční můry. V jednu chvíli se probouzí ze snu, ve kterém vysvětloval postup výroby a vidí nad sebou svého bývalého spolužáka, jak za zády schovává blok s tužkou.
Tomeš vysvětluje Prokopovi, že musí odjet do Týnice za svým otcem. Brzy po odjezdu u dveří bytu zazvoní žena se závojem, která se po něm začne shánět a po zjištění, že odjel, požádá Prokopa, aby mu od ní doručil balíček. Vydává se na cestu, stále ještě velmi vyčerpán, a zázrakem se skutečně dostává do domu Tomešových.
Ihned poté, co jej zde otec a sestra Tomeše uvítají, upadá do bezvědomí. Když se po mnoha dnech probere, dozvídá se, že přijel ve velmi zuboženém stavu a je vlastně zázrak, jak dobře se mu daří. Celou dobu ho ošetřovala mladá Anči, sestra jeho bývalého spolužáka, a pan Tomeš starší, místní lékař. Prokop tráví u nich doma ještě mnoho dní, během kterých pomáhá s přípravou léků, ale také se blíže pozná s Anči a stráví s ní příjemné chvíle.
Pak jej však v novinách upoutá inzerát. „KRAKATIT! Ing. P. ať udá svou adresu. Carson, hl. p.“ V tu chvíli se mu oživí paměť a on si rázem vzpomíná na svůj vynález a na běh událostí po vytvoření Krakatitu. Rozhodne se začít jednat.
Vrací se zpět do Prahy, ale zjišťuje, že jeho laboratoř je prázdná. Setkává se s panem Carsonem, který mu vysvětluje, že jeho nádobíčko včetně vzorku Krakatitu uklidil do jejich továrny v Balttinu, aby zamezil krádeži. Nicméně po chvíli přiznává, že jakýsi zaměstnanec stejně Krakatit ukradnul. Carson přesvědčuje Prokopa, aby s ním do Balttinu odjel a prozradil postup výroby této velmi silné trhaviny. Ten však odmítá z obav před zneužitím jeho objevu. Od Carsona se také dozvídá, že se o výrobu pokouší Tomeš, zatím neúspěšně. Vypráví i o pokusech s Krakatitem před jeho krádeží a o tom, jak nechráněný Krakatit na vzduchu vždy v úterý a v pátek v přesný čas explodoval a jak přesně ve stejnou dobu bylo rušeno vysílání rádia v Evropě.
Nakonec Prokop skutečně do Balttinu odjede, protože hledá Tomeše. Zjistil, že je jeho bývalý spolužák podvodník ve velkém a má dluhy kde se dá, a že je jako chemik naprosto neschopný. Chce jej odradit od pokusů vyrobit Krakatit a také vyřídit záležitost s ženou se závojem a balíčkem, ve kterém mu kromě dopisu posílá také značnou sumu peněz.
Prokop Tomeše v Balttinu nenajde a chce místo opustit. Ale brzy přichází na to, že je v tomto rozsáhlém vojenském komplexu vlastně vězněm. Dostane velmi dobře vybavenou laboratoř a úkol od Carsona – vyrob Krakatit. Zručný chemik odmítne a namísto toho se snaží o útěk a také se na zámku, který se rovněž v areálu nalézá, seznamuje se s princeznou Wille (celým jménem Wilhelmina Adelhaida Maud).
S Wille se do sebe zamilují, ale ona je princezna a on jen obyčejný chemik. Copak se dva takoví lidé mohou vzít? Přichází nabídka, že by mohl vyrobit Krakatit, stát se slavným a pak si vzít princeznu. Ale Prokop rozčileně odmítne a pohádá se s Wille. Ta se rozhodne mu tedy alespoň pomoct utéct. Odváží jej autem, srážeje přitom autem jeho strážce Holze, který je živitelem celé rodiny. Až později se dozvídá, že přežil.
Útěk je úspěšný a Prokop se loučí s princeznou. Opět se setkává s Daimonem, kterého potkal už na zámku v Balttinu. Ten vysvětluje, že to, co ruší vysílání a způsobuje exploze Krakatitu je jeho vysílač, který stojí na haldě čtyřiceti tisíc tun magnetitu. Ukazuje Prokopovi zařízení a zapíná jej. Tím dojde k explozi haly, kterou předtím navštívili a ve které se nacházel zbytek Krakatitu a na obzoru se objevuje červená záře. Poté nechávají přístroj zapnutý a odebírají se na dobrou noc.
Prokop dostane strach. Co když Tomeš zjistí, jak vyrobit Krakatit a ten mu v rukou exploduje, když je teď vysílač zapnutý? Vydává se do města Grottup, aby jej varoval. Když dorazí k podniku, kde nyní Tomeš pracuje, vrátný jej odmítá vpustit. Přichází pouze asistent Tomeše, který Prokopovi suše oznamuje, že chemik nemá čas, protože se blíží k cíli. Prokop zoufale odchází. Pak najednou, když už je dost daleko od města, objeví se na obzoru opět známá záře. Tomeš vyrobil Krakatit a odsoudil tak město k zániku.
Prokop potkává stařečka, který symbolizuje Boha, a baví se s ním o tom, co se kvůli němu stalo a co by teď měl dělat.
Karel Čapek v knize, kterou napsal roku 1922 a která byla roku poprvé 1924 vydána, pojednává o možném zneužití vědy a osobní odpovědnosti jednoho člověka. Jeho obavy byly skutečně naplněny, když později, za druhé světové války, došlo k zneužití vědy k účelům válečným a byla vyrobena a použita atomová bomba. Krakatit je opravdu zajímavá kniha, jestliže stojíte o trochu netradiční zážitek ze čtení, tato knížka je to pravé pro vás.
Jan Zaškolný