Tajuplný ostrov

autorJules Verne
nakladatelstvíAlbatros
rok vydání1978
počet stran496
ilustraceJ.Férata, J.Vraštil, J.Prchal
doporučený věk9+
překladV.Netušil
hodnocení8,5/10

Postavy

inženýr Cyrus Smith, novinář Gedeon Spilett, sluha Nabuchodonosor (Nab), námořník Pencroff, chlapec Harbert Brown, pes Tom, kapitán Nemo, orangutan Jup, trosečník Ayrton

Příběh

Kniha Tajuplný ostrov začíná dramatem v koši balónu. Pět lidí a pes jsou v bouři nad mořem. Z balónu uniká vzduch a klesá. Rozhodují se tedy vyhodit vše, co je možné. Ztroskotávají a vydechují po bitvě s bouří. Jsou jen čtyři.

V následující kapitole se seznamujeme s tím, jak to vše začalo. Probíhá válka Severu proti Jihu v USA. Cyrus Smith, major v armádě Severu, byl zajat a uvězněn v Richmondu, když se pokoušel o dobytí města. Gedeon Spilett, novinář New York Herald, měl podobnou smůlu. Nab, oddaný sluha Cyruse Smithe, se do Richmondu vydal za svým pánem, kterého oddaně miloval. Nápad na odlet balónem, který čeká na vhodné povětrnostní podmínky pro transportování městské pokladny pryč z města, se zrodí v hlavě Pencoffa. Tento bývalý námořník byl kvůli vyřízení jisté věci v Richmondu s Harbertem Brownem, synem jeho bývalého kapitána a nyní sirotkem.

Během temného večera se jich všech pět schází v balónu. Těsně před odpoutáním od země do koše skočí Top, inženýrův pes a je jich o jednoho více. Let je strašný a smršť je zanese tisíce kilometrů daleko.

Kdo byli dva zmizelí účastníci útěku? Byl to sám velitel výpravy Cyrus Smith a jeho pes Top. Ostatní se nacházejí na malém ostrůvku, ze kterého se díky odlivu přebrodí na pobřeží neznáme země.

V prvních dnech si vybudují primitivní obydlí a zajistí přísun potravy, pochopitelně i hledají Cyruse Smithe. Už se vzdávají nadějí, když jej náhle naleznou v jeskyni. Inženýr se uzdraví a uprchlíci zkoumají zemi, kde se octnuli. Zjišťují, že jde o ostrov.

Tato cenná informace je ovlivňuje, neboť vědí, že se na ostrově musí dobře vybavit. Možná tady stráví několik let. Zařizují si obrovský žulový dům, pálí cihly, chovají zvířata, mění toky řek, vytváří umělý vodopád a staví vodní mlýn. Po čase pěstují zemědělské plodiny, vyrábí zbraně a luští záhadu.

Celou dobu na ostrově mají zvláštní pocit, že je někdo sleduje, Někdy, jako by jim tajemná síla pomáhala. Podezření je definitivně potvrzeno, když torpédo potopí pirátskou loď útočící na ostrov. To už ale ve chvíli, kdy jim společnost dělá Ayrton, bývalý pirát, který se snaží smazat své hříchy z minulosti.

Onou tajemnou bytostí je kapitán Nemo. Ten však krátce po setkání s trosečníky stářím umírá, varujíc je před činností sopky uprostřed ostrova. Ta ke konci vybuchuje a rozmetává celý ostrov, z něhož zůstává jen malá skála. Z té trosečníky zachraňuje loď, která připlouvala na jiný ostrov pro Ayrtona. Tam však nechal Nemo vzkaz, kterým trosečníkům po své smrti prokáže obrovskou službu... Trosečníci se vrací zpět do své země.

Názor na knihu

Kniha se mi velice líbila. Použité vyjádření je jednoduché tím pádem se kniha a velice dobře čte. Místy je jazyk mírně krkolomný, ale celkově je kniha opravdu excelentní.

Hodnocení

+ příběh a celkový námět, propracovanost, napětí a dobrodružství
- některá slovní spojení

HHPZ

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2022 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz