Utažení šroubu

název v origináluThe Turn of the Screw
autorHenry James
nakladatelstvíEuromedia Group (pro edici Světová literatura Lidových novin; originál W. W. Norton Company, Inc.)
rok vydání2006 (originál 1966)
počet stran144
doporučený věk15+
překladRadoslav Nenadál
hodnocení8/10

Kniha Utažení šroubu od spisovatele Henry Jamese je z naprosté většiny vypravování mladé guvernantky, která se nechává zaměstnat jako vychovatelka dvou dětí – Flory a Milese. Jak se dozvídáme na samotném začátku knihy, její příběh předčítá z jejího rukopisu jistý Douglas, pro zbytek příběhu však muž naprosto nepodstatný.

Mladá žena přichází na venkovské sídlo v Bly, kde má s dětmi pobývat. Setkává se s paní domácí Groseovou a poté i s dětmi a ukazuje se, že jsou velmi slušné a roztomile nevinné. Idylu však naruší dopis od ředitele z chlapecké školy, kterou mladý Miles navštěvoval. Hoch je totiž ze školy pro nevhodné chování vyloučen.

Nedlouho po příjezdu guvernantky se začínají v obydlí v Bly dít podivné věci. Vychovatelka spatří neznámého muže a poté i ženu. Podle popisu je paní Groseová identifikuje jako zemřelé bývalé pracovníky sídla, Petera Quinta a slečnu Jesselovou. Přízraky o sobě dávají vědět ještě několikrát a guvernantce nedá ani příliš práce vypátrat, že s nimi děti komunikují! Ty to však popírají a paní Groseová sama zjevení nikdy nespatří. Malá Flora ztropí divokou scénu, po které odjíždí s paní domácí do Londýna a zanechává svou vychovatelku a bratra v Bly.

Ti spolu přebývají v rezidenci sami a jednou se dostanou k hovoru na téma, proč byl Milese vyloučen ze školy. Ten to odůvodňuje tím, že říkal ostatním chlapcům „hezké věci“.

Opět dochází na velmi emotivní setkání s Quintem. Celá scéna vrcholí tím, že Milese umírá v náručí guvernantky.

Kniha Utažení šroubu rozhodně není lehkým čtením, ba právě naopak. Autor ponechává prostřednictvím mnoha nejednoznačností na samotném čtenáři, jak si celý příběh vyloží. Zda se pouze guvernantka „zbláznila“, nebo zde opravdu nějaké přízraky existovaly. Zda Milese zemřel kvůli Quinta, nebo byl v náruči své vychovatelky prostě udušen. Příběh má jasné hororové prvky, některé scény se nedají přečíst jinak, než jedním dechem. Celkově bych knihu Utažení šroubu hodnotil v každém případě pozitivně.

Jan Zaškolný

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2022 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz