Zámek

název v origináluDas Schloß
autorFranz Kafka
nakladatelstvíOdeon
rok vydání1989
překladVladimír Kafka

17.4.2008

Zámek je nedokončený román Franze Kafky. Kafka se v něm zabývá problémem byrokracie a úřadů, tím, jak ovlivňují život prostého člověka.

Děj se odehrává ve vesnici ležící poblíž zámku hraběte Westwesta. Hlavním hrdinou je do vesnice povolaný zeměměřič K. Do sněhem zaváté vesnice doráží až pozdě večer, a tak se vydá hledat nocleh. Nalezne jej v místní hospodě, ovšem sotva usne, vzbudí jej syn zámeckého kastelána a upozorní jej, že k přespání ve vesnici je třeba povolení ze zámku. Situace se po několika ostřejších slovech vysvětlí.

Další den jsou K. přiděleni dva pomocníci, Artur a Jeremiáš, jeden povedenější než druhý. Ani nyní se mu však nedaří kontaktovat zámek a tak to má zůstat až do „konce“ knihy. Také se seznamuje s Barnabášem, poslem, který má zprostředkovávat jeho kontakt se zámkem a jeho sestrou Olgou. Ta jej vede do Panského hostince, kde se K. seznámí s Frídou, se kterou si hned padne do oka. Stráví společně ve výčepu noc a další den se spolu přestěhují do pokoje K. v hospodě U Mostu.

K. se setkává se starostou vesnice, který mu vysvětluje, že vlastně žádného zeměměřiče nepotřebují, že došlo k omylu. Nabízí mu však místo školníka, které přijde K. velmi vhod, protože je i s Frídou vypovězen z dosavadního ubytování. Spolu s pomocníky se tedy K. a Frída začnou zařizovat v jedné ze tříd školy. Problém však nastává, když se následující den budí až po příchodu žáků a učitelky. Je z toho ještě velká hádka, do které se přidává i učitel, který není K. zrovna nakloněn.

K. vyžene pomocníky a rozmlouvá s Frídou o jejich trochu napjatém vztahu. Poté se vydává do domu Barnabáše zjistit, zda jsou nějaké nové zprávy ze zámku. Barnabáš však není doma a tak K. hovoří s jeho sestrou Olgou o jejich rodině a o tom, proč mají tak špatnou pověst. Dozvídá se jejich velmi pohnutý příběh, o tom, jak byli váženou rodinou, a jak to změnil jediný dopis úředníka jeho sestře Amálii, který ona roztrhala a hodila zpět poslovi. O půlnoci přichází Jeremiáš a oznamuje mu, že od něj Frída odešla a vrátila se zpět do Panského hostince. Zároveň mu Barnabáš doručí vzkaz, že má být vyslýchán v jeho záležitosti v Panském hostinci.

K. se tedy vydává do Panského hostince. Potkává Frídu a snaží se ji přesvědčit, aby se k němu vrátila, ale Jeremiáš na ni stihl skutečně hodně zapracovat a je mu v její posteli příliš dobře na to, aby připustil jakékoliv „komplikace“. Poté se K. rozhodne vydat k výslechu, avšak splete si dveře a tak se místo k Erlangerovi dostane k jinému muži, k jakémusi Bürgelovi. Když se až k ránu dostává K. k Erlangerovi, dozvídá se, že po něm Erlagner chce, aby se K. rozešel s Frídou, neboť úředník, kterého zastupuje, si přeje, aby opět pracovala v Panském hostinci.

Po probuzení K. hovoří s Pepinou, dočasnou zástupkyní Frídy, jinak pokojskou v Panském hostinci. Ta jej přesvědčuje, aby se nastěhoval do jejího pokoje, ve kterém bydlí ještě další dvě pokojské. Poté kniha končí.

Zámek je úžasné dílo, hlavní hrdina se statečně pere se svým nelehkým osudem, s úřady a byrokracií, se lží a přetvářkami a v neposlední řadě se zradou jeho pomocníků.

Jan Zaškolný

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2022 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz