CRT monitory

Počítač bez monitoru by ani nebyl osobní počítač.

V minulosti se používaly malé 15" CRT monitory, jejichž přirozené rozlišení bylo pouhých 800×600 px, které v současnosti používá už jen malé procento vlastníků počítačů. "Zavedeným minimem" je dnes alespoň rozlišení 1024×768, lepší je pak 1280×1024px. Čím vyšší rozlišení, tím více toho na počítači vidíte najednou, ale zároveň se zvyšují hardwarové nároky na zobrazení takové plochy. Tudíž někteří vlastníci 20+ palcových monitorů stejně v počítačových hrách musí rozlišení snižovat.

Důležitým parametrem je minimální velikost jednoho bodu. Ta se dnes většinou pohybuje kolem 0,3 mm. Pozor je třeba si dát na obnovovací frekvenci. Ta by měla být alespoň 70Hz, při nižší hodnotě vás může po chvíli koukání na monitor rozbolet hlava.

Počet barev zásadně určuje, jak bude vše na obrazovce vypadat. Nejčastěji se setkáte s hodnotami 16, 24 či 32 bitů - vše je o poznání více než dnes již minulých 256 eventuálně 16 barev.

Pojem kontrast udává, jaký je rozdíl mezi nejbělejší bílou a nejčernější černou, které dokáže monitor zobrazit. Minimem bývá přibližně hodnota 300:1. Je nutné podotknout, že rozdíl například mezi 500:1 a 800:1 asi jen těžko poznáte pouhým okem.

Jas udáváme v cd/m2 (kandela na metr čtvereční - svítivost na plochu). Tato hodnota se pohybuje kolem 300 cd/m2.

Dnes se často CRT monitory nahrazují LCD panely, které jsou menší, spotřebují méně elektrické energie, méně namáhají oči, mají lepší design, váží méně a při stejné úhlopříčce pracují ve vyšším rozlišení (mnohem menší plastový či jiný rámeček). Oproti tomu CRT monitory se stále většinou chlubí rychlejší odezvou než 8ms v případě "nejrychlejších" LCD panelů.

Ceny CRT monitorů po příchodu LCD pochopitelně kvůli konkurenci klesly - nyní budete jen těžko hledat obyčejný CRT monitor nad deset tisíc, ve skutečnosti se pohybují v rámci tisíců korun.

HHPZ

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2023 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz