LCD panely

LCD panely jsou moderní náhradou zastarávajících CRT monitorů. Mají menší velikost, spotřebují méně elektrické energie, méně namáhají oči, mají lepší design a váží méně. Technologie zobrazování je zde ne pomocí diod, ale tekutých krystalů.

Nyní je normální používat 15" či spíše 17" panely, které však nabízí vždy o něco vyšší přirozené rozlišení než jejich CRT předci, protože mají mnohem menší plastový či jiný rámeček kolem samotné obrazovky. Dnes největší sériově vyráběné mají úhlopříčku až 23", ale dát za ně více než za zbytek sestavy - i padesát tisíc - to není nic pro obyčejného člověka.

Důležitým parametrem je minimální velikost jednoho bodu. Ta se dnes většinou pohybuje kolem 0,3 mm. Pozor je třeba si dát na obnovovací frekvenci. Ta by měla být alespoň 70Hz, při nižší hodnotě vás může po chvíli koukání na monitor rozbolet hlava.

Počet barev zásadně určuje, jak bude vše na obrazovce vypadat. Nejčastěji se setkáte s hodnotami 16, 24 či 32 bitů - vše je o poznání více než dnes již minulých 256 eventuálně 16 barev u CRT.

Pojem kontrast udává, jaký je rozdíl mezi nejbělejší bílou a nejčernější černou, které dokáže monitor zobrazit. Minimem bývá přibližně hodnota 300:1. Je nutné podotknout, že rozdíl například mezi 500:1 a 800:1 asi jen těžko poznáte pouhým okem.

Jas udáváme v cd/m2 (kandela na metr čtvereční - svítivost na plochu). Tato hodnota se pohybuje kolem 300 cd/m2.

LCD panely mají také jednu zvláštnost oproti CRT monitorům, totiž že obsahují na přední straně také malé reproduktory. Kvalita zvuku sice není kdovíjaká, ale pro kanceláře apod. to může být solidní řešení.

Odezva se pohybuje od velice slušných 8ms až po 40ms, což už je výsledek poněkud horší, neboť se můžete např. při rychlých videosekvencích shledat se nepříjemným rozmazáváním obrazu.

V dobách počátků existence byly běžné ceny přes 100 tisíc Kč za menší LCD panely, ceny však prudce klesly a 17" schopné pracovat až v rozlišení 1280×1024px seženete i do deseti tisíc Kč. Dvacetipalcové jsou sice kvůli ceně kolem 20 000 Kč zatím dostupné méně, ale snad se dočkáme pozitivního vývoje cen směrem dolů.

HHPZ

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2023 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz