Pevné disky

Pevný disk

Pevné disky slouží k uchování dat. Kromě klasických 3,5" interních harddisků se setkáme i s menšími 2,5" disky. Disky externí mají někdy velikost i drobných 1,8".

Interní pevné disky mívají kapacitu ubohých 40GB (gigabajty) až po neuvěřitelný 1TB (terabajty). Cena za 1GB je v současnosti nejnižší u pevných disků okolo 250GB - pod 15Kč/GB. Externí mají pochopitelně obvykle kapacitu nižší a cena za 1GB je několikanásobně vyšší.

Harddisky připojujeme přes rozhraní ATA (dvou a půl palcové),SATA nebo modernější SATA 2 u interních nebo USB 2.0 či FireWire u externích.

Důležitou informací je počet otáček za minutu. Doporučené minimum je 7200 za minutu, u notebooků pak méně (5400 otáček za minutu). Vyrovnávací pamět se pohybuje mezi 16 a 8 MB u interních, o něco méně u externích.

Zajímavý je údaj o průměrné přístupové době. Ten hraje roli například při kopírování malých souborů. Čím větší přístupová doba, tím větší bude časový rozdíl při kopírování jednoho souboru o velikosti 1GB a 1000 souborů, jejichž celková velikost bude stejná. Tento údaj se pohybuje mezi 8 a 12 ms.

Záruka na disky externí bývá téměř bez výjimek 2 roky, protože jsou často vystavovány horším podmínkám, oproti tomu u interních můžete počítat až se zárukou pětiletou.

Cena pevných disků se při nákupu pohybuje od dvou do desíti tisíc, pakliže nebudete chtít kupovat úplnou novinku.

HHPZ

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2024 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz