Lakomec

Moliére

Harpagon, tzv. lakomec má dceru a syna, kteří si našli své životní druhy a zamilovali se, ale otec jim vyhlédne o něco staršího snoubence a o něco starší snoubenku. Když se mu chystají říci o svých láskách, otec jim sdělí, že si bude brát lásku syna Kleanta, který utají, že ji miluje.

Syn zprostředkuje přes sluhu okradačskou akci na otce, ten však má peníze jež odkázala teď už mrtvá matka Kleantovi. Sluha (okrádač) žádá po synovi 25% ze zisku a nějaké další věci, kterých není málo. Kleant je z toho v depresi a nemůže se z krádeže vyvléknout, protože ho má sluha na háku.

Za zmínku ještě stojí výstup Harpagona a sluhy Čipery (okrádače).

Harpagon prohledává Čiperu zda mu něco nevzal. Čipera si něco žbrblá o lakomcích a Harpagon na něm vyzvídá co si to žbrblá? V této siruaci se prokazuje přílišná lakomost.

Nu, dále je tu výstup - dohazovačka a Harpagon. Povídají si o snoubence Harpagona. Kolik na ní Harpagon ušetří, povídá dohazovačka. Prý až 12 tisíc ročně. Střídmě pije a jí, drahé šatstvo jí nic neříká.

Nadále říká Frosina, když přijde den, když má přijít snoubenka Mariana s Harpagonem, že je Harpagon v těch nejlepších letech, vychvaluje ho a říká počkej až umře vše po něm získáš, ale Mariana říká, že nechce smrt na úkor svého štěstí.

Harpagon se soudí se synem. Oba totiž chtějí Marianu, do výstupu přijde Jakub, který je po chvíli znovu rozhádá. Potom Kleant odejde a dozví se, že otci ukradli ty peníze. Otec je zoufalý. Všechny podezírá a vyhrožuje.

Nechá tedy znovu zavolat komisaře, ten navrhne výslech. Vyslýchají Jakuba, který prozradí Valéra, načež po něm chtějí vyzvědět více.

Na scénu vstupuje Valér, Harpagon se na něj rozkřičí. Valér vysvětluje, že miluje jeho dceru. Harpagon ho prohlásí za lupiče a svůdce, pak vstupuje na scénu Anselm tzv. snoubenec Elišky dcery Harpagona, ptá se co se tu děje. Valér vysvětluje, že je synem Tomáše d´Albuciho. Harpagon mu nevěří, Mariana tvrdí, že je jeho dcerou a Anselm přiznává, že je jich otcem a matka žije s Marianou. Harpagon nakonec svolí pod tlakem Anselma ke sňatkům, který ho ujistil, že sňatky zaplatí.

Pavla Šindlerová

Zpět na úvodní stránku http://www.123ABC.cz

__________________
Menu
Cestování Čtenářský deník Download Harry Potter Hlavní stránka Mobily a SMS Počítačové hry Referáty, sloh Wallpapers Zábava
__________________
Sponzorované odkazy
__________________
Web
Katalog odkazů Naše odkazy a ikony O webu
__________________
Ikonka
123ABC.cz Ikonka 123ABC.cz pro vaše stránky a blogy. Další zde.
Zelený mužíček
* Doporučujeme přidat stránku k oblíbeným. *
    (c) Jan Zaškolný 2003 - 2024 - e-mail: info@123abc.cz - Mapa webu - www.123ABC.cz