autorka | Toni Morrisonová |
nakladatelství | Odeon |
rok vydání | 2002 |
počet stran | 352 |
doporučený věk | 15+ |
překlad | Hana Žantovská |
hodnocení | 8/10 |
Hluboko v kapse, kde se ukrývalo jeho srdce, se cítil využívaný. Nějakým způsobem ho každý využíval pro něco nebo jako něco. Uskutečňovali si na něm svoje vlastní cíle, byl pro ně nositelem snů o bohatství, lásce nebo mučednictví. Všechno co dělali, se zdálo být o něm, ale nic z toho co si přál k tomu nepatřilo…
Macom Dead (v překladu mrtvý), jemuž se v knize přezdívá Mlíčňák, se narodil do jedné z nejbohatších černošských rodin v Chicagu. Jeho otec, Macon Dead starší, je autoritativní osobnost, která vidí smysl života v honbě za úspěchem a penězi, kvůli kterým je schopen obětovat vše, včetně dobrých vztahů s vlastní ženou a dětmi. Značně ovlivňuje Mlíčňákův pohled na svět a bohatství.
Jeho život není nikterak mimořádný a ani dlouhodobý milostný vztah s vlastní sestřenicí Hagar tuto jednotvárnost nenarušuje až do chvíle, kdy se jej Mlíčňák rozhodne ,,pro únavu“ ukončit. Hagar se ho snaží vší mocí získat zpět a když ji i nadále odmítá, pomine se na rozumu, začíná Mlíčňáka pronásledovat a opakovaně se ho pokouší zabít. Všechny její pokusy však končí neúspěchem – příliš ho miluje ne to, aby ho dokázala zabít. Mlíčňák si až mnohem později uvědomuje co pro něj vlastně znamenala.
Další důležitou postavou je Pilát, sestra Macona staršího a černá ovce rodiny Deadových, která se živý ilegálním prodejem vína a zcela ignoruje společenské konvence. Žije si po svém, spoléhá ve všem pouze na vlastní úsudek a peněz má vždycky právě dost na to, aby přežila. Mlíčňák ji obdivuje a zároveň se jí bojí.
Jeho respekt je však s postupem času zmírněn otcem, který je přesvědčen, že i navzdory chudobě ve které žije, vlastní Pilát zlato. Mlíčňák se tak na jeho popud vydává krást do domu vlastní tety. Zlato nenajde, ale zjišťuje, že příběh o něm má mnohem hlubší kořeny. Touha po majetku a bezstarostném životě ho potom žene dál, až do zapadlého kraje ve Virginii, odkud Pilát a otec pocházejí a kde by se měl hledaný poklad dosud nacházet. Putuje venkovskou krajinou, která na něj – zcela proti jeho očekávání – silně zapůsobí. Před jeho očima se postupně vyjevuje tajemný příběh jeho předků, uchovaný v podivuhodné místní legendě o Šalamounovi. Mlíčňák se dovídá, že Šalamoun, o němž si v tomto horském kraji zpívají děti při svých hrách, byl jeho pradědeček a jeden z otroků, kteří pracovali na bavlněných plantážích. Podle pověsti se prý jednoho dne vznesl do vzduchu, zanechal tu svou ženu a jedenadvacet dětí a odletěl domů, zpátky do Afriky. Znenadání, snad pod vlivem magické atmosféry kraje, mu dochází skutečný význam oné písně. Celý život byl něčím nebo někým svazován: otcem, matkou, Hagar, barvou pleti, otcovým majetkem, předsudky. Neustále s něčím zápasil a nikdy neměl dost sil na to, aby vyhrál, a nejednou je tu píseň, která vypráví o čemsi jiném – o lidské touze, o osvobození, o odvaze která je k tomu všemu zapotřebí a kterou můžeme najít pouze sami v sobě. O tom, že to všechno za to stojí chce-li člověk doopravdy žít. Mlíčňák tak nachází to, po čem celou dobu vnitřně toužil a co nikde najít nemohl – svou identitu. Cítí, že ta píseň zpívá také jeho příběh, že také on se touží vrátit tam, daleko před zrození, ke kořenům svého rodu a že tento návrat bude pro něj také návratem k sobě samému. Vývoj událostí mu nakonec zabrání jít tímto směrem dál, avšak ve chvíli, kdy skáče z Šalamounovy skály do náruče svého bývalého přítele Kytary ví, že jenom člověk, který v sobě najde odvahu riskovat to nejcennější, může skutečně vzlétnout.
Šalamounovu píseň lze čít jako knihu o postavení černochů v Americe, o jejich boji za rovnoprávnost a důstojnou existenci viděnou bez jakéhokoliv sentimentu. Je možné ji číst v úžasu nad čarovnou mocí jazyka, nechat se unášet řečí dávných, polozapomenutých mýtů, jež před námi odhalují, co jsme o sobě dosud netušili, a pomáhají nám porozumět našemu vlastnímu příběhu. Především je však písní o zapomínané a znovunalezené lásce a odvaze ke svobodě, k životu.
Je to neuvěřitelně poutavý příběh, ale jestli ho chcete pochopit, musíte se s ním sžít. Pravý smysl je totiž ukrytý hluboko pod změtí slov, která ho vytvářejí. A až se vám to povede, odhalíte i pravý význam motta uvádějící celý děj - ,,Nechť otcové vzlétnou a děti znají svá jména .“
Nikola Dynybylová